W ramach innowacji pedagogicznej „Rozwijamy się wszechstronnie – spotkania z ciekawymi ludźmi” uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami 22 września br. uczestniczyli w Pikniku Militarnym na Krakowskich Błoniach. Uroczystość rozpoczęła się apelem z okazji Święta 6 Brygady Powietrznodesantowej gen. Stanisława Sosabowskiego połączonego z 80 rocznicą spadochroniarstwa wojskowego w Polsce, 75 rocznicą poświęcenia sztandaru 1 Samodzielnej Brygady spadochronowej, 60 rocznicą powstania wojsk powietrznodesantowych w Siłach Zbrojnych. W programie uroczystości znalazły się różnorodne atrakcje m.in. konkursy dla dzieci, warsztaty artystyczne, pokazy dynamiczne, prezentacje współczesnego i historycznego sprzętu spadochroniarskiego. Ze względu na opady deszczu nie odbyła się najbardziej spektakularna część obchodów, czyli desant na Błonia w wykonaniu żołnierzy 6.BPD i grupy rekonstruktorów. Można było zobaczyć za to historyczny sprzęt, m.in. oryginalnego willysa, którego 1. SBS zrzucała na spadochronach pod Arnhem oraz działo samobieżne na gąsienicach ASU-85 i wyrzutnię rakietową WP-8 (ze zbiorów Muzeum Orła Polskiego w Skarżysku-Kamiennej). Nie zabrakło współczesnego sprzętu, m.in. opancerzonych HMMWV (samochody wojskowe), które mają za sobą służbę w Afganistanie. Na Błoniach wręczono także medale i odznaczenia, a przedstawiciele Fundacji Driel-Poland przekazali wojskowym sadzonki tulipana, którego wyhodowano w Holandii, by uczcić pamięć gen. Sosabowskiego. Podczas defilady w szeregach „czerwonych beretów” mogliśmy zobaczyć bardzo dużo kobiet – żołnierzy, dla których nie ma żadnych taryf ulgowych. Po takiej wycieczce wielu chłopców, ale i niejedna dziewczynka, marzy o służbie w Narodowych Siłach Zbrojnych.

Na tę wspaniałą patriotyczną imprezę zaproszenie otrzymaliśmy od Pana Rafała Dębickiego żołnierza z 6.BPD, któremu bardzo dziękujemy za opiekę podczas „Święta Spadochroniarza” na krakowskich Błoniach.